Georgia Bulldogs Shield Sign
$14.30
- Shaped shield with UGA logo & team colors (distressed look)
- 12″ wide x 12″ tall
- Lightweight weather-resistant embossed aluminum
- Pre-drilled holes at 12 & 6 o’clock for easy mounting
- Made in the USA
- Perfect for wreaths, home décor, party décor, and fan gifts
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
Description
Show your spirit with this officially licensed NCAA Georgia Bulldogs Shield Sign—a bold, weather-ready accent for wreaths, home décor, party décor, and fan gifting. This shaped shield sign features the UGA logo and team colors in a distressed design for a rustic look. Made from lightweight, weather-resistant embossed aluminum, it measures 12″ wide x 12″ tall and includes pre-drilled holes at 12 and 6 o’clock for quick, easy mounting to wreaths, doors, walls, porches, garages, or tailgate displays. Made in the USA, this Georgia Bulldogs Shield Sign is a perfect finishing touch for Bulldogs-themed décor and gifts.
Pair it with Georgia Bulldogs Ribbon, Georgia Bulldogs Picks & Sprays, and Georgia Bulldogs Ornaments—or shop all Georgia Bulldogs Wreath Supplies.
FAQs
Can this sign be customized?
No. The sign will be shipped as shown in the picture.
Can I get the sign without the predrilled holes?
No. All signs come with predrilled holes.
Can you change the placement/position of the predrilled holes?
No. The sign will come with predrilled holes in the position as shown in the image.
How fast can I receive this sign?
Estimated delivery dates depend upon the shipping service you select at checkout. Note that estimated delivery dates are average projections provided by shipping carriers and are not guaranteed. Actual delivery times may vary due to weather, wreath-supplies and other unforeseen events experience by shipping carriers.
Do you offer coupons?
Yes! Join our Loyalty Rewards Program and earn points toward coupons.
Additional information
| Weight | 8 oz |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 0.024 in |
| Material | Metal |
| Sport | Basketball, Football |
| Diameter | 12" |
| Shape | Shield |
| Officially Licensed Product | Yes |
| MPN | SH85044 |
| Color Family | Black, Red |
| Product Feed Color | Black |
| Country of Orgin | USA |
| UPC | 097036011964 |
