Texas Longhorn Sign
$11.00
- Arrow shaped sign
- 20″ wide x 5.75″ tall
- Weather resistant embossed aluminum
- Distressed design
- Predrilled holes at 3 and 9 o’clock for mounting
- Proudly made in the USA
- Officially licensed product
Out of stock
Notify me when the item is back in stock.
Description
Show your spirit with this Texas Longhorn sign! The sign features the text “Longhorn Country” on a metal arrow with the University of Texas logo and colors. The lightweight arrow sign measures 5.75″ x 20″, is made of weather resistant embossed aluminum and includes predrilled holes for easy mounting. Made in the USA. Just perfect for your Longhorn football wreaths, decor and fan gifts.
Pair it with color coordinating Texas Longhorn Ribbon—or shop all Texas Longhorns Wreath Supplies.
FAQs
Can this sign be customized?
No. The sign will be shipped as shown in the picture.
Can I get the sign without the predrilled holes?
No. All signs come with predrilled holes.
Can you change the placement/position of the predrilled holes?
No. The sign will come with predrilled holes in the position as shown in the image.
How fast can I receive this sign?
Estimated delivery dates depend upon the shipping service you select at checkout. Note that estimated delivery dates are average projections provided by shipping carriers and are not guaranteed. Actual delivery times may vary due to weather, wreath-supplies and other unforeseen events experience by shipping carriers.
Do you offer coupons?
Yes! Join our Loyalty Rewards Program and earn points toward coupons.
Additional information
| Weight | 10 oz |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 6 × .25 in |
| Color Family | Orange |
| Material | Metal |
| Sport | Basketball, Football |
| Shape | Arrow |
| Diameter | 20" |
| Officially Licensed Product | Yes |
| UPC | 097036712472 |
| MPN | SACTL |
| Country of Orgin | USA |
You may also like…
More Products to Explore:
-
Kansas Jayhawks Welcome Sign
$13.00 Add to cart(1 Reviews)
-
Ole Miss Welcome Sign
$13.00 Add to cart -
Philadelphia Eagles Love Sign
$13.00 Click for ETA(5 Reviews)
-
Dallas Cowboys Love Sign
$13.00 Click for ETA(3 Reviews)
-
Gamecocks Love Sign
$13.00 Add to cart -
Florida State Love Sign
$13.00 Add to cart(1 Reviews)